Blog

Pozycjonowanie – czyli jak być wysoko w Google

Jak zaistnieć w sieci? Co zrobić, by nas zauważono? Jak zrobić stronę internetową? Co to jest pozycjonowanie i jak to się robi?

Tego dowiecie się z tego wpisu. Opowiem Wam o świetnym narzędziu dla WordPress i dlaczego warto blog robić samemu. To nie takie trudne, na dobrą sprawę stronę można zrobić w jeden dzień.

Pozycjonowanie – to co tutaj przeczytacie, to moja wiedza jaką zdobyłam podczas tworzenia własnej strony oraz to czego nauczyłam się od innych. W sieci jest mnóstwo poradników, blogów, na Youtube, gdzie jest niemalże wszystko przedstawione. Ale ja tu przedstawiam zagadnienie z punktu osoby, która nie jest wybitnym programistą, ale jako osoba której udało się w krótkim czasie być maksymalnie 3 w wynikach na najważniejsze hasła. Dlatego ja w tym wpisie skupię się na elementach jakie dały mi sukces.

Chcecie wiedzieć więcej, zachęcam do dołączenia do grupy na fb – Fotografia rodzinna – inspiracja, motywacja, wiedza

 

Pozycjonowanie – ważne elementy:

Strona internetowa – blog, najlepiej na Wordpresie, tak mam i świetnie mi się to sprawdza. Dodatkowo system ten ma dodatki wspomagające i podpowiadające jak powinien wyglądać wpis lub strona, by była przyjazna dla Google. Odpowiedni układ strony, by była czytelna: nagłówki, podział wpisu na części, odpowiednia czcionka.

Systematyczne dodawanie wpisów – na naszej witrynie musi się coś dziać. Nie codziennie, ale systematycznie. Raz na tydzień, a może raz na dwa tygodnie. Pisanie nie tylko i wyłącznie o fotografii, ale też o tym co interesuje rodziców. Ważne, by przyciągać na stronę osoby, które mogą do nas trafić za jakiś czas, a zdjęcia mogą się akurat spodobać.

Dobranie odpowiednich słów kluczowych – do tego polecam Google Ads i narzędzie – planner słów kluczowych. Przed zbudowaniem bloga skorzystałam z tego. Wiedza na temat określonych słów kluczowych daje nam przewagę.

Google Analytics – warto kontrolować ruch na naszą stronę. Wtedy wiemy jakie działania są korzystne, a jakie mniej. CO należy zrobić lepiej, a może co jeszcze dodać.

Odpowiedni tytuł zdjęcia – nie zapomnijcie o atrybucie ALT (tekst alternatywny)

Pozycjonowanie – czyli jak być wysoko w Google

A teraz troszkę dokładniej. Kiedyś, by być wysoko w wyszukiwarce trzeba było dodawać swoja stronę do różnych katalogów,. Było to dość czasochłonne i nie zawsze dawało fajnego efektu. Obecnie algorytm Google nastawiony jest na jakość strony, jej treści, częstości aktualizacji, budowy, zdjęć. Dlatego, by mieć możliwość bycia wysoko najlepiej właśnie prowadzić bloga. Ja swoją stronę Gajdzinska.pl oraz tą postawiłam na Wordpresie i jestem bardzo zadowolona. Cały system jest przyjazny, mamy dostępność do wielu wtyczek wspomagających tworzenie treści, by Google przyjaźnie patrzyło na naszą stronę. Dodatkowo są wtyczki, które nam podpowiadają co tu jeszcze poprawić, by strona był jak najlepsza.

Nie możemy zapomnieć o zdjęciach. Przede wszystkim muszą być atrakcyjne. Jednak ich jakość powinniśmy jak najlepiej przygotować pod wyszukiwarkę:

nazwy zdjęć – każda fotografia powinno zawierać odpowiedni tytuł, np.: fotografia noworodkowa (miasto), fotografia ciążowa, sesja noworodkowa, sesja dziecięca…

atrybut ALT – tekst alternatywny. Na Wordpresie mamy możliwość dodania słów tak jak to widać poniżej.

Pamiętajcie jeszcze, by zdjęcia nie były za duże, gdyż zależy nam na szybkim ładowaniu się strony. Te elementy zapewniają nam też wysokie miejsce w grafice Google.

Chciałabym tutaj jeszcze wspomnieć o wtyczce Yoast SEO. Właściwie bez tego nie zaczynajcie :). Dzięki niej możecie na bieżąco kontrolować wpis i na gorąco nanosić poprawki. Genialna sprawa.

pozycjonowanie bloga fotografa

 

Jeszcze jednym ważnym elementem są tagi, czyli nasze słowa kluczowe. Poniżej tak to wygląda na zapleczu WordPress:

 

Pozycjonowanietagi słowa kluczowe

 

Na swojej stronie dodałam jeszcze chmurę tagów na dole stronę. Również warto to uwzględnić przy tworzeniu bloga:

 

pozycjonowanie usług fotograficznych

 

Jaki powinien być blog? Na co zwrócić uwagę, by strona była atrakcyjna?

Na naszej witrynie powinny się znajdować najlepsze zdjęcia. Układ stron musi być czysty, przejrzysty, intuicyjny, szybko się ładować. Dodatkowo w widocznym miejscu powinny być umieszczone najważniejsze informacje – czyste menu. O jakich elementach musimy pamiętać: strona główna, o mnie, portfolio, oferta, rekomendacje/opinie, kontakt. Nie możemy zapomnieć również o linkach do portali społecznościowych. Te elementy wręcz muszę być. Po rozmowach z moimi klientami wiem, że to jak moja strona jest zrobiona się sprawdza. Ja jeszcze mam Media i Wystawy, ale o tym później :). Warto też dodawać linki do innych wpisów na własnej stronie, albo na zewnątrz (zachęcenie do polubienia na fb).

 

Ale o czym pisać, jak nie o fotografii rodzinnej? Odpowiednie pozycjonowanie

O tym co interesuje rodziców. Jakiś czas temu dodałam wpis o tym gdzie rodzić w Szczecinie. Nie ma dnia, by ktoś nie wszedł na ten wpis z wyszukiwarki. Kolejny fajny artykuł to o tym czy tata powinien być przy porodzie. Ważne by pisać to co może zainteresować potencjalnych klientów. Proponuję też wprowadzić jakiś cykl wpisów, np.: zdjęcia z ostatniego tygodnia, zdjęcia miesiąca… Po pojawieniu się nowego wpisu na stronie, obowiązkowo należy się tym pochwalić w mediach społecznościowych dodając link do artykułu. Warto jeszcze wypromować wpis, więcej osób do niego zajrzy :).

 

Zrobić własny blog, czy zlecić firmie?

Ja wszystko zrobiłam sama. Postawienie strony nie jest trudne. Wręcz przeciwnie, system jest intuicyjny, a blog można już uruchomić w jeden dzień, a niedociągnięcia możemy poprawić w każdej chwili. Dzięki temu od samego początku jesteśmy w stanie działać. Dodatkowo mamy nad wszystkim kontrolę, a wpisy możemy dodawać w każdej chwili. O Wordpresie jest już chyba wszystko napisane i można znaleźć wiele instrukcji. Wystarczy mocno chcieć i działać. Koszta spadają nam do wykupienia domeny oraz serwera. Pierwszy rok może się zmieścić w 100zł, potem ok. 150zł. Zależy z jaką końcówką wykupimy domenę. Kolejne wpisy możemy dodawać w każdej chwili, nanosić poprawki też.

Jak zlecimy wykonanie strony/bloga firmie zewnętrznej, to z pewnością zrobią to bardzo dobrze. Witryna będzie spełniać odpowiednie wytyczne. Jednak jest to dość kosztowne, a na początku lepiej wydać taką kwotę w obiektyw, lampę, tło… A każda kolejna zmiana, dodanie wpisu, to kolejny koszt.

Jaka jest przewaga zrobienia bloga samemu?

Niższy koszt, kontrola nad blogiem, niezależność. Takie jest moje zdanie i tego się trzymam. Jeśli Wy nie czujecie się na siłach to proponuję zlecić zrobienie strony firmie. Ale to wszystko zależy od Was.

A może wystarczy tylko strona na FB lub profil na Instagramie?

Osobiście uważam, że jak mówimy o fotografii, to stronę czy blog powinniśmy mieć. Mimo, że spora część klientów przychodzi z FB, to strona daje coś więcej niż tylko pojedyncze zdjęcia. Dzięki niej możemy się lepiej zaprezentować, pokazać więcej, pisać o sobie. Ja tak mam, po zobaczeniu strony na fb muszę obejrzeć portfolio. Znaczna większość moich klientów też tak ma.

Umiejętne prowadzenie strony oraz swojego kanału w mediach społecznościowych daje nam ogromne możliwości. Warto się z tym zaprzyjaźnić i działać. Należy pamiętać, że same zdjęcia dzisiaj się nie sprzedadzą. Ważna jest ich historia i umiejętność naturalnej promocji. Ale o tym wszystkim to już w innym wpisie :).

 

Po napisaniu, a przed publikacją i sprawdzeniu, tak wygląda analiza SEO mojego wpisu :). Zostaje działać dalej :). Mam nadzieję, że udało mi się sensownie przedstawić zagadnienie jakim jest pozycjonowanie, a dokładniej co jest ważne z punktu widzenia usług fotografii rodzinnej.

 

pozyconowanie blog fotograficzny

 

Spodobał się wpis? Mam nadzieję, że wiele rzeczy udało mi się wyjaśnić. Nie zapomnijcie o dołączeniu do grupy – Fotografia rodzinna – inspiracja, motywacja, wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *