BlogMotywacja

Czym jest dla mnie fotografia?

Fotografia – „nieruchomy obraz rzeczywistości utrwalony aparatem fotograficznym”. Ale to tylko słowa, opisujące coś naprawdę ważnego w naszym życiu. Wpis jest trochę filozoficzny. Dla każdego z nas fotografia jest czymś innym. Mam nadzieję, że wielu z Was myśli podobnie jak ja. Zapraszam do czytania.

Wpis nie będzie długi. Chcę po prostu opowiedzieć o ważnych aspektach fotografii, które wpływają i uczą o otaczającym nas świecie. Fotografia, to forma przekazu tego co nas otacza, otaczało i w przyszłości będzie otaczać. Wydaje mi się, że robienie zdjęć nie zniknie z naszego życia, że zawsze będzie nam towarzyszyć i będzie blisko.

 

Fotografia

Jest kilka rodzajów fotografii: sportowa, modowa, krajobrazowa, reporterska, dokumentalna, ślubna, rodzinna, kobieca, szkolna… Oj można wymieniać :)… Które się jeszcze dzielą na mniejsze poddział… Każdy z nas zainteresował się fotografią z innego powodu, coś innego skłoniło do obrania takiej ścieżki, a nie innej. Każdy z nas ma swoją wrażliwość, emocje, odczucia… Swoją historię i doświadczenia. Te wszystkie elementy wpływają na spostrzeganie rzeczywistości oraz na jej zapisywanie. Taka jest fotografia – niby jedno zdjęcie, ale to zdjęcie może poruszyć cały świat… I to właśnie jest piękne, to staram się uchwycić w moich pracach. To coś.

 

Czym jest dla mnie fotografia

Dla mnie fotografia opowiada, opowiada o czymś, co jest ważne dla danego fotografa i osoby fotografowanej. To wszystko musi w danej sekundzie zadziałać i powstanie coś pięknego, coś wyjątkowego. Ja nie zapisuję tylko pięknych obrazków, te obrazki muszę jeszcze mówić, a czasem krzyczeć. Tym jest fotografia.

 

Projekt fotograficzny

Ważne jest robienie własnych projektów, które dodatkowo nas uczą i formułują naszą wrażliwość. Poprzez fotografię też można pomóc. Robiąc kalendarze, sesje dla podopiecznych różnych fundacji… Możliwości jest wiele, wystarczy poszukać. 3 lata temu rozpoczęłam projekt kalendarz dla Schroniska dla Bezdomnych zwierząt w Szczecinie. Za nami 3 edycje i na pewno będą następne. Jeśli chcecie pomóc, poruszyć ważny społeczny temat warto go poruszyć. A fotografia jest do tego świetna. Dlatego uważam, że praca z aparatem jest tak ważna. Można zmienić czyjeś życie.

Projekt fotograficzny może też być odskocznią od tego czym się zajmujemy na co dzień. Albo z drugiej strony styl naszej pracy możemy wykorzystać w inny sposób.

 

Fotografia, a nasza historia

Kolejnymi aspektami fotografii, to jej wartość historyczna, dla naszych pokoleń. Dzięki zdjęciom możemy się uczyć historii, możemy ją sobie jakoś wyobrazić. Ja uwielbiam oglądać stare zdjęcia moich dziadków, pradziadków. To ogromna przyjemność, radość, że mogę zobaczyć jak wyglądała moja rodzina, posłuchać o ich historii. Następnie wszystkie opowiadania będę mogła przekazać moim dzieciom. Ważne jest, by uczyć dzieci o sobie, o ich historii. Uczymy ich tożsamości i pokazujemy pewne wartości.

 

Na koniec… 🙂

Jestem daleka od krytykowania jakiejkolwiek dziedziny fotografii. Nie o to mi chodzi. Każda jest trudna, każdy lubi i kocha co innego. Moim marzeniem jest robienie zdjęć, przy których ktoś się na chwilę zatrzyma, powie wow, zastanowi się nad tym co tam jest, uśmiechnie lub rozpłacze (ze szczęścia)… Też tak macie?

Tym dla mnie jest właśnie fotografia, a dla Was? Piszcie w komentarzach :), dziękuję.

 

Dołączcie do grupy na fb – Fotografia rodzinna – inspiracja, motywacja, wiedza

Zapraszam również na wpis – Branding Fotografa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *