InspiracjeMotywacja

Styl w fotografii – Jak się wyróżnić i być sobą

Styl w fotografii – jak się wyróżnić. Rozpoczynając przygodę z fotografią chcemy robić takie same zdjęcia jak inni, wręcz identyczne. Ale czy to jest dobre? W fotografii ważne jest by każdy fotograf miał swój styl, by zdjęcia się wyróżniały na tle innych.  Pamiętaj by Twoje zdjęcia były unikatowe, jedyne w swoim rodzaju, by po prostu odzwierciedlały Ciebie. Marzy mi się, by moje prace były rozpoznawalne, by jak ktoś spojrzy na nie będzie wiedział, że one są moje :). Pewnie marzysz o tym samym 🙂

Fotografia to opowiadanie historii… A to jak przedstawimy ważne chwile to właśnie styl i jest ściśle związany z Tobą. Styl w fotografii odzwierciedla Ciebie, Twoje emocje, doświadczenie, estetykę, wrażliwość. Nie możesz być wierną kopią, możesz się na innych wzorować, ale w każdym kadrze musisz być Ty. Twoje zdjęcia mają pokazywać prawdę

Jak znaleźć swój styl w fotografii

Przede wszystkim robić zdjęcia, jak najwięcej :). Na początku musisz się nauczyć podstaw i zasad. Po opanowaniu ich możesz już świadomie je szlifować i łamać. Poprzez eksperymentowanie, szukanie, ćwiczenie znajdziesz to co sprawia Ci największą radość. Dojdziesz do momentu, w którym inni będą widzieć w Twoich zdjęciach Ciebie. Fotografie będą się wyróżniać na tle innych. Poprzez eksperymentowanie w technikach, spojrzeniach znajdziesz swoją ukochaną dziedzinę fotografii. Może się okazać, że to co na początku najbardziej Cię interesowało, to ostatecznie nie to. A odnajdziesz się w czymś zupełnie nowym.

Oprócz robienia zdjęć równie ważne jest oglądanie prac innych, szukanie inspiracji, rozwiązań. Dla mnie największą bazą pomysłów jest serwis Pinterest – polecam z całego serca. Bardzo często tam zaglądam i podglądam. Dodatkowo przeglądam profile, strony internetowe fotografów, którzy są bliscy mojej wrażliwości, oraz konkurencję. Jednakże trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Nie możesz tylko siedzieć i oglądać w nieskończoność. Wtedy zawsze będziesz stać w jednym miejscu. Po obejrzeniu wielu prac warto ruszyć się i wykorzystać swoją wiedzę i motywację. Trzeba po prostu działać !!!

A skąd brać inspiracje napisałam tutaj – Skąd brać inspiracje fotograficzne

Dlaczego własny styl w fotografii jest tak ważny

Przede wszystkim zdjęcia jakie robisz są związane z Tobą. Z Twoim doświadczeniem i wrażliwością. Jak będziesz kopiować wszystko to co robią inni, to prędzej czy później klienci zobaczą w Tobie sztuczność, nic nie będzie ze sobą spójne. A takie rzeczy nigdy nie trwają długo. Przy pracy jako fotograf musisz pamiętać również o swoim wizerunku, który musi być spójny z Twoją estetyką. W biznesie nie ma miejsca na udawanie. Musisz być osobą rozpoznawalną, unikatową, a nie kolejną, która robi w zasadzie to samo co inni. A jak będziesz unikatowy i wyjątkowy, to niezależnie od ceny ludzie będą do Ciebie przychodzić. Musisz tym żyć, a Twoje prace muszą być ściśle związane z Tobą.

Twój styl w zdjęciach, a rynek fotografa

Jest tylu ludzi, tylu fotografów, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie możesz zwracać uwagę na innych, musisz iść swoją drogą, swoją wrażliwością. Jeżeli będziesz wytrwały i pewny siebie to osiągniesz sukces. Ale musisz pamiętać o jednej ważnej rzeczy – Branding Fotografa. Obok zdjęć to drugi ważny element w biznesie fotograficznym. Budowanie wizerunku w social media, opowiadanie historii jest bardzo ważne i nie można o tym zapominać. Musisz też uświadamiać swoim klientom, że jak do Ciebie przychodzą to Tobie ufają i akceptują Twoją estetykę.

 

 

Mam dla Ciebie dwa bardzo fajne ćwiczenie:

1. Znajdź fotografa, którego prace Tobie się najbardziej podobają. Estetyka i wrażliwość jest zbliżona do Twojej. Przeanalizujcie jego zdjęcia i spróbujcie zrobić niemalże identyczne, ale… Zrób tak, by każde ujęcie miało coś od Ciebie, jakiś mały element.

2. Ćwiczenie polega na tym same z tym, że znajdź fotografa, które prace średnio się podobają. Odbiegają od Twojej estetyki. Spróbuj zrobić coś podobnego i też z elementem od Ciebie

Będzie to bardzo ciekawe doświadczenie, z którego wiele wyciągniesz. Pamiętaj, by wszędzie szukać inspiracji. Również w filmach, obrazach. Mnie fascynują kadry filmowe, dobrze zrobiony film ma ich pełno. Może Ty znajdziesz równie inne interesujące medium przekazu.

 

A Ty jakie znasz ćwiczenia na szukanie swojego stylu i inspiracji?

 

Grupa na FB – Fotografia rodzinna – inspiracja, motywacja, wiedza – dołącz koniecznie !!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *